D E R V Y N A S

AKVILE Urte Mikeleviciute Dervynas

Ar galime gerai jaustis vien dėl vandens? Ir kodėl dehidratacija yra tiesiog baisu

Kaip bebūtų keista, bet apie svarbiausią mūsų organizmui skystį, t.y. vandenį žmonės susimąsto kone mažiausiai. Sprendžia kokią kavą pirkti, kruopščiai renkamės arbatas, diskutuojam apie limonadų, tonikų skonius, „nemėgstam labai“ kažkurio šampano ir esam atradę mylimiausią vyną. Dirbu gėrimų srityje jau daugiau nei 12 metų, o domiuosi nuo 18-iolikos ir per tiek laiko prisiklausau visokių komentarų.

Aš nuoširdžiai nesuprantu, kaip žmonėms išvis būna dzin kasdienis vandens vartojimas, bet tokiems turbūt sunku būtų įrodyt, jog vanduo yra numeris vienas produktas kalbant apie sveikatą ir ilgalaikę jos perspektyvą.

Kitas veiksmas šiuo klausimu yra kokį vandenį mes vartojame! Nusprendžiau užsiimti šia edukacija, tiek dėl savo, tiek dėl jūsų gerovės. Todėl pasirinkau nr.1 Lietuvos vandenį AKVILĖ.

Apie dehidrataciją:

Žmogaus organizmas praranda skysčius ne tik tuomet, kai sportuoja, užsiima fiziškai aktyvia veikla ar būna karštoje aplinkoje. Skysčių mes netenkame tiesiog gyvendami, kvėpuodami, prakaituodami. Atlikti tyrimai parodė, kad netekus bent 1 procento vandens, organizme pasireiškia sutrikimai: vieni žmonės pajunta nuovargį, kiti praranda koncentraciją, tretiems gali pradėti skaudėti galvą. Tad daugeliu atveju pajutus tam tikrus negerus simptomus, pagalvokite, ar jums reikia tabletės, o gal tiesiog išgerkite vandens? Na tik turite žinoti, kad viena stiklinė per dieną nepakeis gyvenimo, tam kad nepatirtumėt dehidratacijos, vandens kiekį organizme reiktų palaikyti nuolat.

Kai žmogus dehidratuoja, jam pasireiškia ir irzlumas, nuovargis, parausta oda, praradus daugiau nei 6 proc. vandens oda gali net pamėlti, trūksta seilių, sutrinka kalba, gali dilgčioti galūnės. O jeigu žmogus praranda daugiau nei 10 proc. vandens, gali netgi ištinti liežuvis, atsirasti raumenų spazmai, šlapinimasis tapti skausmingas, pablogėti rega, sutrikti inkstų veikla ar tiesiog galite netekti sąmonės.

Kiek reiktų suvartoti vandens?

Vienam kūno kg reikia 30 ml vandens per dieną. Tad pvz. 60 kg sveriančiam žmogui reikėtų suvartoti apie 2 l vandens.

Beje, nepamirškite, jog žmogus veikiantis kažką aktyviau, pvz. sportuojant praranda daugiau skysčių. Skysčius „padeda“ prarasti ir kava, alkoholis bei saldūs gaivieji gėrimai. Įsivaizduokit, atsigeriat, galvojat, kad darot gerą, o iš tiesų išvarot vandenį lauk iš organizmo. Todėl ir rekomenduojama geriant kavą ar mėgaujantis vynu, gerti šalia vandenuką.

Organizmą sudaro 60-70 proc. vandens – ir tai nėra bet koks vanduo. Jis elektrolitų kupinas skystis, kuriame yra magnio, kalio, kalcio, fluorido, natrio ir kitų mineralų. Prarasdami organizmo skysčius, prarandame ir juos. Dehidratacija prasideda ne tik todėl, kad trūksta vandens, o dar ir todėl, kad trūksta organizmui reikalingų mineralų.

Kokį vandenį reikėtų vartoti ir kodėl?

Teoriškai, vanduo iš krano yra atitinkantis higienos normas ir negali viršyti nustatytų nitratų, nitritų, sunkiųjų metalų normų. Tik žinokite, kad šitos normos nustatomos 60 kg sveriančiam žmogui.

Tad jau iškart galit mintyse dėliotis, kodėl kūdikiams, nėščioms moterims, vyresnio amžiaus ar sergantiems žmonėms nerekomenduojama gerti vandens iš čiaupo.

Tyrimai rodo, kad natūralus mineralinis vanduo yra pats tinkamiausias produktas norint išvengti dehidratacijos bei atkurti skysčių ir mineralų pusiausvyrą.

Natūralus mineralinis vanduo yra išpilstomas tiesiai iš gręžinio.

Svarbu pH

Kitas labai svarbus aspektas renkantis vandenį yra pH. Vandens pH susiformuoja natūraliai. Kuo daugiau jame šarminių medžiagų, tuo jis šarmingesnis.

Gerti labiau šarminį vandenį itin svarbu, nes kasdien valgome ir geriame daug rūgštinio maisto ir gėrimų.

Kokį vandenį rinktis?

Kasdieniam vandens vartojimui (didžiausia doze) puikiai tiks lengvesnis mineralinis, t.y. su ne perdideliu kiekiu mineraliniu medžiagų, negazuotas arba labai lengvai gazuotas. O dar geriau, kuris turi daugiau šarmo, t.y. šarmingesnis vanduo (įprastai vandens pH svyruoja intervale 6.5-8.5), toks tiks ir neutraliam vartojimui, prie maisto, tarp maisto, tokį naudoju ir degustacijų metu. Pavyzdžiui, AKVILĖ.

Sportininkai, jums svarbu žinoti, kad ne tik mineralų kiekis svarbu, svarbu labai ir minėtas pH. Daug sportuojant raumenyse gaminasi daug pieno rūgšties ir tai rūgština organizmą. O kada būtų palaikoma pusiausvyra, jums labai reikia šarminio vandens.

AKVILE Urte Mikeleviciute Dervynas

Dar keletas faktų

AKVILĖS – natūralus mineralinis vanduo, susiformavęs unikalioje Lietuvos vietoje – Dzūkijos nacionaliniame parke, natūraliai šarminis, be nitritų ir nitratų, nepaveiktas jokia chemija. Šioje vietoje susiklosčiusi unikali geologinė situacija, nes po žeme yra smėlis – geriausias filtras vandeniui.

Nepriklausomuose Lietuvos universiteto darytuose tyrimuose (jie nebuvo užsakomieji, jie buvo moksliniai, todėl neminėsiu ir universiteto pavadinimo) aiškiai buvo nustatyta, kad AKVILĖ yra išskirtinai aukštos kokybės vanduo (tiesa pasakius, aukščiausios Lietuvos rinkoje). Prancūzai taip pat importuoja šį vandenį, nes jų someljė aiškiai išvardino jį kaip išskirtinai šarminį, be nitratų ir nitritų.

Urtė Mikelevičiūtė, žinoma, kaip @urte_dervynas irgi pasirinko šį vandenį vartoti kasdien ir dėl to jaučia didelių sveikatos pagerėjimų. Man rimtai beveik nėra atopinio dermatito, kuris realiai net nėra išgydomas (aišku, aš dar keletą dalykų paraleliai darau, kad jo nebūtų). Tai yra mano paslaptis, kodėl dirbdama tokį darbą, kuriame esti alkoholio, beveik nepatiriu dehidratacijos ar pagirių. Aš žinokit, tiesiog myliu šitą vandenį. Beje, vanduo padeda ir lėtinti senėjimo procesus, išlikti odai elastingesnei.

Tad linkiu kiekvienam pirmiausia iš esmės suprasti, kad būtina vartoti vandenį. O tuomet jau išsirinkti kokį.

o

Taip pat skaitykite:

Apie gazuoto vandens burbuliukus ir celiulitą

Urte Mikeleviciute Dervynas AKVILE foto Reda Mickeviciute

Share: