Kombučia – fermentuota arbata. Nors apie šį gėrimą daugelis sužinojo tik per paskutinius metus, visgi ji savo gyvavimą skaičiuoja jau tūkstančius metų. Tai puikus pavyzdys kaip gimsta tendencija. Produktas iškeliamas ant pjedestalo, patenka į madas diktuojančių žmonių rankas, tada į socialinius tinklus ir į prekybos centrus.
Būtum pasakęs prieš keturis metus, kad kombučią pardavinės degalinėse, manau, būtum sulaukęs keisto žvilgsnio.
Trumpa kombučios gėrimo istorija
Tikslios gimimo datos nenustatysi, bet jos istorija siejama su Japonija ir Kinija. Senovėje ji laikyta nemirtingumo eliksyru, nors ir dabar labai daug ir labai plačiai kalbama apie jos teikiamą naudą.
Jos pavadinimas kilęs nuo Dr. Kombu, gydytojo iš Korėjos, kuris fermentuotą arbatą pateikė kaip gydomąjį eliksyrą Japonijos imperatoriui.
Kalbant apie artimesnius mums laikus, kombučia išplito Rusijoje, Vokietijoje. Pirmojo pasaulinio karo metu ją gėrė kariai, o Antrojo pasaulinio metu ja buvo net gydoma. Ir po visų karų Šveicarijos mokslininkai išstudijavę pateikė daug medžiagos, kalbančios apie jos teikiamą naudą. Na, ir galiausiai ją po 90-ųjų laikais išpopuliarėjo JAV.
Kas yra kombučia?
Kombučia yra fermentuota arbata. Į pasirinktą arbatą pridedame tam tikrų bakterijų atmainų, mielių ir cukraus. Susiformuoja grybas, primenantis plėvę. Gal iš pažiūros nelabai malonus darinys – arbatos grybas – yra simbiotinė mielių ir bakterijų kolonija. Grybas panaudojamas kitai kombučios gamybai. Iš naujo auginti jo nereikia.
Paraleliai gaminasi ir rūgštis, truputėlis truputėlis laipsnių ir dujų, kurios natūraliai užgazuoja gėrimą.
Skelbiama kombučios nauda organizmui:
- Proceso metu susiformuoja probiotikai. Jie mus aprūpina sveikosiomis bakterijomis – probiotikais;
- Kombučia gerina žarnyno veiklą;
- Gera žarnyno ir virškinimo sistemos veikla yra glaudžiai susijusi su imuninės sistemos stiprybe;
- Vis daugiau tyrimų kalba apie tai, jog tai puiki prevencija prieš vėžio riziką;
- Kombučioje yra acto rūgšties, dėl kurios poveikio gėrimas organizme naikina mikrobus ir bakterijas;
- Įrodyta, jog kombučia padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje;
- Joje yra antioksidantų, kurie padeda kovoti su toksinais kepenyse;
- Kombučia, ypač pagaminta iš žaliosios arbatos, turi daug antioksidantų.
Žinoma, nors tai yra moksliniai tyrimai, visgi dar trūksta laiko nusakyti realias naudas ir po kiek jos pasireiškia žmogui. Bet kokiu atveju, stebuklų nebūna, o realios naudos yra.
DĖMESIO!
Gaminant kombučia namų sąlygomis reikia laikytis griežtų instrukcijų, sterilumo ir būti atsargiems. Nuo netinkamai pagamintos kombučios galima stipriai apsinuodyti. Kai kurios žiniasklaidos priemonės skelbia, jog net mirti…
Be to, naminėje kombučioje dažniausiai bus daugiau alkoholio nei 0.5% (pvz. 2-3%).
Mano mėgstamos kombučios
Šiai dienai iš Lietuvos esančių rinkoje labiausiai mėgstu Tealure ir ACALA Premium Kombučias. Dar patiko latvių Kombuchia Vitality Drink.
Tealure:
Tealure kombučia gaminama iš rūšinių arbatų, kurios atkeliauja tiesiai iš Nepalo. Tai gėrimui suteikia dar unikalesnį skonį. Aš ir arbatų esu jų didelė fanė. Tad šio produkto pagrindinė stiprybė yra labai kokybiškaa arbatų bazė.
Nors mano favoritinė yra originali, jų skonių yra įvairių. Kai kurias išbandžiau ir derinant su maistu, galiu drąsiai sakyti, jog pvz. citrinžolės ir mėtos prie Azijos virtuvės patiekalų – puikiai dera.
Taip pat galite rati baziliko, chai, kavos, matcha genmaicha, žolelių, greipfrutų ir apynių, rooibos ar imbiero skonių. Beje, Tealure siūlo ir rinkinius namų kombučia gamybai.
ACALA Premium Kombučia
Ši kombučia yra tikras proveržis mėgstančių ar mėgusių vynus ir šampaną bei ieškantiems nealkoholinių, kokybiškų alternatyvų. Kadangi ji truputį skiriasi nuo daugumos kombučia gėrimų, surašau keletą faktų:
- Ši kombučia yra produktas turintis panašumų su putojančiais vynais;
- Mat vienas iš jos gamintojų daugiau nei 20 metų dirbo su premium klasės vynais, ir žinoma, šampanais;
- Dalis kombučios fermentacijos vyksta vynui skirtose ąžuolo statinėse;
- Maišymo procesas, kurį aš vadinu alchemija, vyksta kaip šampano. Trumpai tariant – maišoma kombučia, tam kad sukurtų visiškai subalansuotą vieną;
- Antra fermentacija vyksta didelėse talpose (kaip gaminant Prosecco);
- Vieni iš pirmųjų pasaulyje, kurie supilstė kombučia į šampano butelius;
- Vieni ir vieninteliai, kurie teikia kombučia Magnum buteliuose (1,5l, tą, kuris šalia manęs);
- Buteliai atkeliauja iš Šampanės, o šie stiklo gamintojai gamina butelius ir Cristal ar Perrier Jouet Belle Epoque;
- Ši kombučia puikiai bręsta ir turi potencialo brandai;
- Stilistiškai panaši į šampanus bei vynus, ne tik kvapais ir skoniais, bet ir rūgšties ir saldumo balansu, tad puikiai dera su patiekalais;
- Kombučiai naudojamas Druskininkų šaltinio vanduo;
- Naudojamos rinktinės arbatos ir žolelės.
o
O ar jūs mėgstate kombučia?