D E R V Y N A S

Pavasaris ant stogo – įkvėpimai ir patarimai šv. Velykoms

Artėjant Velykoms maisto fotografas Robertas Daskevičius kartu su kulinarijos studija „Čiop Čiop” sukūrė fotosesiją įkvėpimui, kaip galėtų atrodyti šeimos ar draugų Velykinis vakarėlis. Ši fotosesija – dalis fotografo nuo metų pradžios įgyvendinamo asmeninio projekto „52 kartai”, kuriame kiekvieną savaitę skelbiami geriausių šalies virtuvės meistrų receptai draugų vakarienei, o fotografas juos kaskart vis kitaip iliustruoja.

Projektą “52 kartai” pradėjau sekti nuo pat pradžių, mane visuomet žavėjo ir žavi tokie nekomerciniai judėjimai, auginantys gastronominę kultūrą ir maitinantys akį. Esame įpratę prie mados fotosesijų, o tai, kas susiję su maistu, – tiesiog restorano patiekalų nuotraukas. Šis projektas leidžia pažvelgti už restorano ar kulinarijos studijos, mūsų atveju, rėmų.

Tad kai Robertas kreipėsi kartu kurti šį projektą, net neabejodami sukitome.

Su komanda nusprendėme tuo pačiu pristatyti mūsų urbanistinę terasą ant stogo bei dar kartą pabrėžti ne patiekalų sudėtingumą, o kokybišką paprastumą. Beje, šv. Velykos kaip tik puikiausia pavasario šventė kviečianti vakarus su šeima praleisti kieme – atgimsta gamta ir siela.

Apie 52 kartai

„Įgyvendindamas savo asmeninį projektą „52 kartai“ turiu vieną tikslą – įkvėpti žmones dažniau ir daugiau susitikti su savo draugais, leisti laiką kartu. Todėl ne tik kas savaitę su vis kitokia idėja fotografuoju gerai žinomų virtuvės šefų receptus, skirtus vakarienei su draugais, bet ir kuriu fotosesijas įkvėpimui – o kaip gi galėtų atrodyti draugų ar šeimos šventė, kur, kokioje neįprastoje vietoje ji galėtų vykti, kad žmonės išliptų iš standartinių rėmų ir nusikeltų į mažą svajonę. Pastatų stogai – viena iš tokių nestandartinių vietų, kurie Lietuvoje mažai išnaudoti. Artėja šiltasis sezonas, tad kodėl neprisiminus ir jų”, – sako R.Daskevičius.

Šventiniam stalui – maistas dalijimuisi

Velykų šventei keletą idėjų, kurias lengva įgyvendinti ir namie, pasiūlė mano kolega, „Čiop Čiop” savninkas ir virtuvės šefas Ronaldas Nagrockis. pŠventinio stalo idėja – maistas dalinimuisi. „Juk nebūtina patiekalų porcijuoti, galima tiesiog pateikti pagrindiniam patiekalui žuvį, šalia pridėti keletą skirtingų garnyrų. Ir taip kiekvienas sau susikuria savitą patiekalą. Svarbiausia kokybiški, šviežūs ingredientai. Tokiems užtenka tik keleto improvizacijų ir taip gaunamas puikiausiais patiekalas“.

Šventiniam stalui „netikrą zuikį“ galima pakeisti mėgstama žuvimi, pavyzdžiui, vilkešeriu. Prie jos paruošti keletą skirtingų pavasariškų garnyrų: pomidorų salotas su vanile, ridikėlių su krapais ir chereso actu, blanširuotų žirnelių su sviestu ir raudonėliais, keptų ant grilio kukurūzų bei grybų, gardintų su juoda druska bei čiobreliais.

Mėgstantiems gurmaniškus sprendimus, rekomenduojama kiaušinius įdaryti trumais ar tiesiog pagardinti šlakeliu trumų aliejaus. Eksperimentuoti galima ir su krabų mėsa ar net vištiena.

Vietoj torto “Čiop Čiop” siūlo sūrių tortą. Tai tiesiog iš keleto mėgstamų sūrių rūšių sulipdytas tortas. Prie jo galima pateikti įvairių uogų, džemų ar dar nuo žiemos likusių uogienių.

Vakarėlis ant stogo

Dekoru ir stogo interjeru rūpinosi „Čiop Čiop” renginių organizatorė ir dekoratorė Živilė Aleknaitė. Prie jos prisijungė vestuvių organizavimo asė Eglė Vaicekauskaitė. Jeigu atvirai, tai be šių dviejų moterų, nei aš, nei visas kolektyvas neįsivaizduoja daugelio švenčių gimimo. Tad ir projekto įgyvendinimui nusprendėme nesamdyti feikinių modelių, o atvaizduoti realybę – pagrindinę komandą.

Velykų stalo vynai

Šį kartą norėjome pabrėžti pačio produkto subtilumą ir kokybę, tad rinkomės ne kokteilius, o tyrą vyno skonį. Dalinuosi keletu patarimu apie vynus prie ruoštų patiekalų ir, be abejo, Velykinio stalo įkvėpimams.

 1. Prie šventinių patiekalų su kiaušiniais puikiai tiks ispaniškas putojantis vynas cava ir, be abejo, šampanas.
 2. Galvojant apie subalansuotus derinius prie pavasariškos žuvies bei įvairių šviežių ingredientų, tokių, kaip pomidorų salotos, žirneliai, puikiai derės Naujosios Zelandijos, Australijos ar Čilės Sauvignon Blanc vynuogės vynai. Prie pagrindinio patiekalo garnyrų bei vilkešerio puikiai dera ir austriškas Grüner Veltliner vynuogių vynas.
 3. Prie puskiečių ir kietųjų sūrių torto drąsiai galima derinti subtilius Bordeaux mišinius ar čilietiškus Cabernet Sauvignon ar Merlot, argentinietiškus Malbec vynuogės vynus. Be abejo, kiekvienas sūris reikalauja kito vyno, tad šioje vietoje jūs ir šeimos nariai galės drąsiai eksperimentuoti atsižvelgdami į savo mėgstamus skonius. Jei rinksitės minkštuosius ar pelėsinius sūrius, drąsiai derinkite Sauternes vyną ar bandykite su lietuviškais svarainių, obuolių vynais.

Pusšimčio šefų receptai vienoje vietoje

Prie fotografo R.Daskevičiaus projekto „52 kartai” nuo metų pradžios jau prisijungė 15 šalies virtuvės meistrų. Tarp  jų – tokie žinomi vardai kaip Martynas Praškevičius, Honorata Lyndo, Ali Gadžijevas, Laura Donelė, Gaspar Fernandes ir kiti.

Iki metų galo fotografas planuoja į vieną surinkti daugiau nei pusšimčio virtuvės šefų receptus ir nuotraukas, kiekvieną metų savaitę pristatydamas po naują fotosesiją. Anot fotografo, jo įgyvendinamas projektas suteikia progų kaskart atskleisti ir vis kitokias maisto fotografavimo galimybes.

Projektą „52 kartai“ galima sekti R.Daskevičiaus tinklaraštyje www.52kartai.lt, taip pat rasti socialiniuose tinkluose „Facebook” (@52kartai) ir „Instagram” (@52times).

Velykos ant stogo – maisto fotografo Roberto Daskevičiaus projekto „52 kartai” ir „Čiop Čiop“ fotosesijoje.

Keletas patarimų ir receptų by „Čiop Čiop”:

Humusas

400g avinžirnių skardinėse

4 česnakų

½ aštraus pipiriuko

saujelė petražolių

1 indelis tahini pastos

laimas

a.š.kumino

a.š. druskos

 1. Avinžirnius sumaišykite su česnaku, aštraisiais pipirais bei petražolėmis. Viską sutrinkite blenderu. Geriausia naudoti virtuvinį kombainą.
 2. Viską trinkite tol, kol gausite vinetisą masę.
 3. Tuomet dėkite tahini pastą, išspauskite laimo sultis, suberkite kuminą bei druską.
 4. Blenderiuokite vėl, kol konsistencija įgaus vientisą masę. Jeigu trūksta truputėlį šlapumo, įpilkite šiek tiek skysčio iš skardinių.
 5. Beje, avinžirnius skardinėse galite keisti ir nevirtais. Juos reiktų mirkyti bent 6 valandas, tuomet pavirti dar apie 3 valandas. Tuomet juos nusausinti ir tęsti aprašytus procesus.
 6. Humusą puoškite avinžirniais, petražolėmis, sezamo sėklomis, gausiai pilkite aliejaus.
 7. Jis visuomet puikus su šviežių daržovių pagaliukais ar duonele.

Vilkešeris su daržovėmis

Šis pavasariškas patiekalas puikiai tiks Velykų stalui pakeisti „netikrą zuikį”, o įvairūs daržovių garnyrai leis kiekvienam svečiui susikurti vis kitokį unikalų derinį ir patiekalą. Tokį patiekalą draugams galėsite paruošti ir bet kuria kita proga.

4-iems asmenims

4 vilkešeriai ar kitos mėgstamos žuvys

Druskos

Alyvuogių aliejaus

Pomidorai

300 g vyšninių pomidorų su šakelėmis

1 skardinė konservuotų smulkintų pomidorų savo sultyse

1 česnakas

Šlakelis raudonojo vyno acto

Žiupsnis rudojo cukraus

Žiupsnis peletrūno

Druskos, pipirų

Žirneliai

200 g žaliųjų žirnelių su ankštimis

Valgomasis šaukštas sviesto

Žiupsnelis raudonėlio

Kukurūzai

4 kukurūzų burbuolės

Valgomasis šaukštas sviesto

Žiupsnis tarkuoto mėgstamo kietojo sūrio

Druskos

Ridikėliai

Ryšulėlio ridikėlių

Krapų

Šlakelio chereso acto

 1. Vilkešerį ar kitą mėgstamą žuvį, įtrinkite druska bei alyvuogių aliejumi. Ją kepkite ant griliaus penkias minutes. Tada paruoškite skirtingus pavasariškus garnyrus.
 2. Paruoškite pomidorus. Į keptuvę pilkite alyvuogių aliejaus, dėkite pusiau perpjautą česnaką, jį apskrudinkite. Tuomet dėkite vyšninius pomidorus su šakele bei smulkintus pomidorus savose ruduoju cukrumi, druska, pipirais bei peletrūnais.
 3. Paruoškite blanširuotus žirnelius. Pasiruoškite šalto vandens su ledukais. Pirmiausia žirnelius dėkite į verdantį vandenį dviems minutė Tada iškart perkelkite į dubenį su ledukais. Taip išlaikysime ryškią žirnelių spalvą bei išsaugosite vitaminus. Žirnelius gardinkite sviestu ir raudonėliais.
 4. Paruoškite kukurūzus. Apvirkite kukurūzų burbuoles 2 minutes, tada juos dėkite ant grilio ir leiskite maloniai apskrusti iš visų pusių. Šviežiai nuo grilio nuimtus kukurūzus aptepkite sviestu, apibarstykite mėgstamu kietuoju sūriu ar tiesiog pagardinkite jūros druska.
 5. Paruoškite ridikėlius – gerai nupjaukite, bet nenupjaukite lapelių ir kotelių – taip jie taps puikia ryškia dekoracija. Perpjaukite ridikėlius per pusę, pagardinkite tradiciškai – krapais, o grietinę galite pakeisti chereso actu.

Patarimas:

Kartais verta paeksperimentuoti su prieskoniais.  Nors Lietuvoje gausu įvairių žolelių, tačiau norint nustebinti svečius, galima pridėti ir egzotikos. Nepatikėsite, kaip puikiai dera pomidorai su ankštine vanile. Tad ruošdami pomidorus, pabandykite paeksperimentuoti.

Sūrių tortas

Vietoj tradicinio saldaus deserto rinkitės mėgstamus sūrius ir eksperimentuokite derindami juos su uogų džemais bei skirtingais vynais.

Kelių rūšių mėgstami sūriai pasirinktinai

Mėgstamų uogų džemai ar uogienės

 1. Iš keleto rūšių mėgstamų sūrių gabalėlių (kietųjų, puskiečių, pelėsinių ar minkštųjų) sudėkite „tortą”.
 2. Šalia patiekite mėgstamų uogų džemų ar nuo žiemos likusių uogienių.
 3. Sūrių tortą derinkite su vynu (derinių pasiūlymų ieškokite gėrimų skiltyje).
 4. Prie puskiečių sūrių derinkite spanguolių, bruknių uogienes. Prie kietųjų sūrių puikiai tiks figų džemai. Mėlynojo pelėsio sūriai ir abrikosų džemas – klasika. Minkštuosius šviežius sūrius gardinkite aviečių, braškių uogienėmis.

 

 

Share: