D E R V Y N A S

Mažoji Italija Vilniuje

Kas nemėgsta itališko maisto? Net ir tie, kurie vengia savo racione per didelio kiekio angliavandenių yra neabejingi itališkoms pastoms, geroms picoms ar bruschettoms su įvairiais pagardais. O ką jau kalbėti apie jų kumpius, sūrius… Kojos linksta, seilės kaupiasi, kai galvojame apie visus tuos itališkus skanėstus, pagardintus geru alyvuogių aliejumi.

Nežadinsiu apetito pasakodama apie jų paprastus, bet ne prastus vynus; apie jų kaimietiškus vynus, dėl kurių alpsta miestiečiai, apie jų franciacorta, kuri prilygsta šampanui; apie tą nei per stiprų, nei per saldų, nei per rūgštų šlakelį limoncello; apie gausybę kokybiškų grapų, kurios yra puikus dižestyvas; apie jų tobulo skonio kavą, kurios kolkas man nesugebėjo pranokti dar nei vienas kavos amatininkas.

Man pačiai Italija yra svajonių šalis, o itališkam maistui aš tiesiog jaučiu silpnybę. Bet į Italiją nepriskraidysi kiekvieną savaitgalį, tad kviečiu Italijos Vilniuje.

Itališki restoranai Viliuje

Jau esu rašiusi apie vieną iš pirmaujančių savo maisto kokybe restoranų, kuris reprezentuoja itališką virtuvę, – „Salvete City. Tad apie jį nebekalbėsiu, bet dar kartą drąsiai rekomenduoju. Jame rasite visko, išskyrus picas, apie kurias šiandien nenoriu rašyti. Puikūs užkandžiai, puikūs pastos patiekalai, puikūs jūrų gėrybių ir mėsos patiekalai su taip pat puikiais priderintais vynais.

Salvete City Pasta

(Salvete City)

Kita stotelė – „Osteria da Luca. Šis itališkas restoranėlis Trakų ir Pranciškonų gatvių kampe įsikūręs jau gana seniai. Galbūt jau spėjote jį aplankyti, o jeigu ne, tai keliaukite kuo greičiau. Minimalistinis, bet labai gerai itališkus bistro/restoranėlius atspindintis interjeras. Jauki, nedidelė erdvė, smagi muzikytė ir fantastinis maistas nukels jus tiesiai į Italiją. Atvirai prisipažinsiu, neteko ten valgyti antrųjų mėsiškų patiekalų, bet gal ir nereikia? Baigiu išragauti visas pastas ir po ne pirmą kartą, niekaip negaliu pereiti iš pirmųjų patiekalų meniu į antrą, nes jis – tobulas. Skonis subalansuotas ir itališkas – nieko keisto, juk virtuvėje talentingas italas, o pastos patiekalai – rankų darbo. Vynų pasirinkimas gan gausus, dominuoja itališki vynai, kuriuos drąsiai galėsite priderinti prie pasirinktų patiekalų. Apie picas ten irgi sklinda legendos. Smagu, jog yra itališko pilstomo alaus, nors tai retas atvejis. Dabar kraftinių alų amžius, bet juk kartais norisi paprasto Peroni? (Nuotraukoje padalintos porcijos, tad nesusipainiokite dėl jų mažumo).

Osteria da Luca dervynas

(Osteria da Luca)

Osteria da Luca dervynas

(Osteria da Luca)

Osteria da Luca dervynas

(Osteria da Luca)

Mažoji Italija Vilniuje? Taip pavadinčiau nuostabų „Fiorentino kiemelį? Jeigu netyčia kada pakliūsite ten į vestuvių vakarėlį, suprasite, ką turiu omeny. Šis kiemelis yra ir taip autentiškas, o išpuoštas lemputėmis bei padekoruotais stalais kupinais itališkų užkandžių nukelia tiesiai į Italiją. Šiam restoranui jau šimtas metų, kaip aš sakau. Erdvė viduje panašios stilistikos, kaip ir Osteria da Luca – jaukus interjeras, kuris primena autentiškus Florencijos restoranėlius. „Fiorentino gimė iš Chianti kalvų spalvų ir aromatų”, – kaip tegia įkūrėjas. Vynai atkeliauja iš po Toskanos saulės. Iš ten pat atkeliauja ir dalis produktų, taip pat pastos. Gal šiek tiek gaila, jog jos ne rankų darbo, nes pridėtų daugiau pridėtinės vertės ir skonio. Verta eiti vien dėl kiemelio, autentiškumo bei istorijos.

(Fiorentino)

Fiorentino

(Fiorentino)

Prisipažinsiu, vieno restorano dar nesugebėjau aplankyti – „T’iana. Pažadu artimiausiu metu ten nukeliauti ir visko paragauti, ko rekomenduoja dauguma mano pažįstamų. Iš gan kompetetingų asmenų teko girdėti tik geriausius atsiliepimus apie šią vietą. Kainos gal šoka šiek tiek į aukštesnį lygį, tačiau už gerą daiktą ir vietą (Pilies gatvė) reikia mokėti.

Na, ir dar viena vieta – „Trattoria da Flavio. Šią vietą irgi reiktų išskirti ir, be abejo, aplankyti. Tai dar viena vieta, reprezentuojanti itališką autentiką. Ten teko ragauti tobuliausio Pjemonto regiono patiekalo „Vitello tonnato” (veršiena tuno padaže) ir tiramisu. Galite rasti taip pat jų pačių importuojamų vynų ir maisto produktų. Kainos taip pat ne pačios žemiausios.

Trattatoria da Flavio dervynas

(Trattoria da Flavio)

Trattatoria da Flavio dervynas

(Trattoria da Flavio. Vitello tonato)

Kur dar valgyti itališkai?

Prie vietų, kur dar galima rasti itališko ar šios virtuvės įkvėpto maisto paminėčiau „Lauro lapą”. Bet norėčiau išskirti ne restoraną, o šefą Ignutį Klimavičių, kuriam prieš tai teko dirbti ir „D’Antonio”. Kiek restoranas leidžia, kiek neleidžia jam pasireikšti, tačiau tenka nemažai dirbti su šiuo šefu ir ragauti jo patiekalų – jie puikūs. Tad jeigu kada teks susidurti, prašykite šio šefo pagaminti itališkų skanybių. Ant bangos „Jurgis ir Drakonas”, kurie puoselėja Neapolietiškos virtuvės tradicijas ir kepa tokio stiliaus picas. Bet kaip aš sakiau, apie picas – ne šiandien.

Kur eiti gerti itališko vyno?

Be abejo, itališko vyno eikite gerti ten pat kur ir valgyti. Be to, itališko vyno rasite kiekvienoje vyninėje. Negalima nepaminėti „Burbulio vyninės„, kuri turi ir itališkų sūrių, mėsyčių ir dažnai bent keletą dienos patiekalų. Šioje vyninėje rasite nuo putokšnių iki rimtų raudonųjų, be to dažnai sulauksite ir išsamesnio pasakojimo ar degustacijos. Kita vyninė, kurioje, aišku, yra ne tik itališko, bet vyno iš Italijos irgi rasite ten – „Notre Vie„. Sėdėdami siauroje Antokolskio gatvelėje pasijusite kaip tikroje Italijoje. Pačių importuoto itališko vyno galite eiti ragauti į pakankamai neseniai atsidariusią vyninę „Decantus” pačioje Pilies gatvės pradžioje.

Notre Vie dervynas

(Notre Vie)

Arba gaminkite patys

Jeigu norite ne tik valgyti, bet ir gaminti itališkai – eikš pas mus į kursus. „ČIOP ČIOP” Italijos kursai tai bene populiariausi kursai jau ketvirtus metus, nors kursų tematikų yra nuo egzotiškų virtuvių iki klasikinės Prancūzijos. Aš beveik kaskart stengiuosi aplankyti kursus. Kursuose išmokau gaminti ir itališka sriubą pappa al pamodoro, naminius tagliatelle su įvairiais padažais, rigatoni su šviežiais pomidorais ir baziliku, gnocchi su jautienos šonkaulių troškinių, tiesiog tobulus gnocchi, rizoto, rikotos sūrio pyragą…

Ciop Ciop gnocchi dervynas

(Čiop Čiop pačios gaminti gnocchi)

Ciop Ciop pappa al pomodoro dervynas

(Čiop Čiop pappa al pomodoro)

Visuomet galite ir patys pasigaminti namie ir išbandyti įvairiausių receptų. Knygų su itališkais receptais tikrai nemažai, o jeigu dar naršote internete – rasite begalę blog’erių, gaminančių itališkus patiekalus. Jau vien pavartę Jamie Oliver receptų archyvą turėsite receptų visiems metams.

Aš labiausiai mėgstu klasikinius padažus, kaip bolognese, cacio el pepe, carbonara ar tiesiog su kumpiu, sviestu, žalumynais ar tiesiog sviestu ir šalavijais.

Pasta Bolognese dervynas(mano gaminta pasta Bolognese)

buratta salotos dervynas

(mano gamintos salotos su šviežia burata)

Kur įsigyti itališkos produkcijos?

Itališkų sūrių, aliejų dešros, kumpio, makaronų ir visokių kitų gėrybių rasite pas „Itališko skonio gurmanus„. Itališko vyno, grapos, limoncello ir valgomos itališkos produkcijos taip pat galite teirautis pas vienintelius Lietuvoje profesionalius grapos ekspertus „LUX Food & Drinks„.

grapa dervynas

Limoncello

Ką sekti?

Dar norėčiau paminėti dvi pavardes, kurias galite įsidėmėti, jeigu domitės šia kultūra.

Paulius Jurkevičius tiesiai iš Italijos siunčia mums daug naudingos informacijos apie šią gastronominę kultūrą. Paulius Jurkevičius jau ne vienerius metus atidžiai studijuoja itališkos kasdienybės kultūrą, semiasi iš jos išminties ir neabejotinai dalijasi ja su savo skaitytojais. Savo leidiniuose ir gausybėje straipsnių autorius aptaria pačias įvairiausias temas. Šis gurmanas gali papasakoti ne tik apie kulinarines subtilybes, tačiau ir apie politiką, madą, etiketą ar net Italijos mafiją. Dažnai žiniomis ir patirtimi dalinasi ir specialiuose renginiuose įvairiose šalies restoranuose. Knygos: „Staltiesės ritmu”, „Italija. Pojūčiai, stereotipai, priešpriešos”, „Sava Roma”, „Knyga apie ypač tyrą”.

Liana Davletsina, kuri yra jau minėtos parduotuvės „Itališko skonio gurmanų” savininkė ir „Aliejaus pažinimo” paskaitų organizatorė. Liana daug keliauja ir daug ragauja, tad ją verti sekti dėl įkvėpimo, o jos nuotraukose galėsite susipažinti su įvairiais itališkais patiekalais ir restoranais.

o

O geriausias sprendimas – vykti į Italiją!

Aš įsimylėjau Romą, bet planuoju įsimylėti ir kitus regionus.

Share: